Jaké jsou chemie do vířivky

Také se po náročném dni těšíte na masážní koupel ve vířivce? Potom jistě dobře víte, jak významnou roli sehrává správné čištění vody. Již po několika hodinách v ní vznikají mikroorganismy, které mohou způsobit podráždění kůže či nevolnost. Z tohoto důvodu musíte věnovat pozornost pořízení vhodné chemie do vířivky, která udrží vodu bezpečnou po mnohem delší dobu. V následujícím článku si její zvláštnosti důkladněji rozebereme.

  • Pro koho je chemie do vířivky – chemie do vířivky je určena všem majitelům vířivek bez výjimky, pomůže udržet vodu po delší dobu zdravotně nezávadnou, udržovat vhodné pH i tvrdost
  • Specifika chemií do vířivky – existují čtyři základní chemie do vířivky lišící se chemickým složením a účinky
  • Forma – nejčastěji se využívají tablety, které účinkují nejdéle v menší míře také namíchané roztoky a granuláty
  • Cena – nejlevnější chlor začíná zhruba na 300 Kč, kyslík se pohybuje okolo 500 kč, k dispozici jsou i velké sady zahrnující kromě dezinfekce také čištění trysek a potrubí, udržování pH vody a regulaci tvrdosti

Pro koho je chemie do vířivky

Neexistuje žádný majitel vířivky, který by chemii nepotřeboval. Pokud ji nevyužijete, voda se během několika hodin, maximálně dní, zkazí a bude nutné ji vyměnit. Tomu je možné snadno předcházet kvalitní filtrací a vložením odpovídajícího přípravku. Kromě zdravotních problémů mohou usazeniny negativně ovlivňovat také vnitřní ústrojí vířivky. 

Specifika chemie do vířivky

Typ

Typ chemieSpecifika
ChlorováVhodná spíše pro bazény, teplá voda ve vířivkách snižuje její účinnost, riziko podráždění a zápachu
Bromová Spolehlivé odstranění bakterií, virů, řas, plísní i organická účinnost, vysoká účinnost v teplé vodě, menší riziko podráždění
KyslíkováVyšší cena, vysoká účinnost, vhodná pro alergiky, nezpůsobuje podráždění pokožky, očí a sliznic
Odstraňovač pěnyOdstranění kovových usazenin, čištění povrchů vířivky

V posledních letech se na trhu objevila řada přípravků určených k čištění vířivek. Na rozdíl od klasických bazénů se zde častěji uplatňuje chemie na bázi bromu, která efektivněji pracuje i ve vyšších teplotách. Náročnější uživatelé a alergici zase ocení kyslík, který je zcela netečný k pokožce a sliznicím. Nevýhoda spočívá v nižší ceně a pomalejším náběhu kyslíku, ke kterému je navíc zapotřebí výkonný filtrační systém.

S chlorem se setkáte pouze ve formě vícesložkových tablet, které kromě samotné účinné látky obsahují také stabilizátory zvyšující její účinnost v teplé vodě. Nejdražší vířivky bývají také vybaveny solonizační jednotkou, která vodu čistí pomocí přeměny slané vody na plynný volný chlor. Zde si ale dávejte pozor na riziko koroze kovových částí bazénu.

Forma

Chemie do vířivky jsou prodávány ve třech základních formách – jako roztok, tablety nebo granulát. Hlavní výhoda roztoku spočívá v možnosti okamžitého použití. Stačí otevřít nádobu a vylít její obsah do vířivky. Vždy musíte dodržovat dávkování určené výrobcem. Počítejte s účinkem maximálně po dobu několika dní.

Tablety představují asi nejoblíbenější formu chemie do vířivek. Vložíte je do plováku a necháte rozpouštět po dobu i více než sedmi dnů. Po tuto dobu nemusíte nic dalšího řešit, neboť účinná látka se sama postará o odstranění všech nečistot. Granulát se používá jen výjimečně, obvykle při uvedení vířivky do provozu nebo řešení nenadálých problémů. 

Vzorová chemie do vířivky – PROSPA Chlor granulát

Úprava pH, tvrdosti vody a čištění vnitřního ústrojí vířivky

Chemie do vířivky neslouží pouze k odstranění nežádoucích mikroorganismů nebo nečistot. Pomáhá mimo jiné také udržovat odpovídající pH a tvrdost vody, které ovlivňují nejen kvalitu vašeho koupání, ale i samotné masážní trysky. pH vody musí být za všech okolností mezi 6,8 a 7,4. Pokud dosahuje jiných hodnot, snižuje se účinnost chemie a vám nezbude než do vody vkládat větší dávky. pH vody mírně vzroste po každém koupání. 

Speciální chemie slouží také pro úpravu tvrdosti vody. Příliš tvrdá voda nedělá vířivkám dobře. Vodní kámen se usazuje na jejich skeletu, tryskách i v samotném tepelném čerpadle. Postupně může dojít ke snížení efektivity ohřevu a v konečném důsledku i k ucpání trysek. Proto pravideně využívejte změkčovač, který vodní kámen efektivně odstraní. 

Poslední typ doplňkové chemie je určen pro hloubkovou údržbu potrubí vířivky. Zatímco usazeniny na povrchu odstraníte snadno, ty uložené v potrubí můžete dlouhou dobu ignorovat. Jejich přítomnost snadno poznáte tehdy, pokud je čerstvá voda okamžitě znečištěná. Znamená to, že se do ní mikroorganismy a řasy dostávají již při napouštění. 

Cena chemie do vířivky

Ceny chemie do vířivky nebývají příliš vysoké, musíte však počítat s tím, že jedno balení přípravku vydrží maximálně dva týdny. Nejlevnější chemie začíná zhruba na 300 Kč za chlorové tablety, které ovšem nejsou příliš účinné. Balení kyslíkových tablet nebo granulí potom vyjde minimálně na 500 Kč za 1 litr. 

Řada e-shopů potom nabízí výhodné balíčky v podobě tzv. whirlpool setů. Jedná se o sadu chemie pro odstranění mikroorganismů a řas, úpravu pH a tvrdosti vody i čištění potrubního systému zařízení. S cenovkou okolo 2 000 Kč se jedná o výrazně výhodnější variantu, než kdybyste kupovali jednotlivé přípravky samostatně.

Další stránky