Finská sauna vs infrasauna – Rozdíly a co je lepší

Saunování se stává v posledních letech stále populárnější procedurou. Jde ruku v ruce s narůstajícím zájmem o zdravý životní styl, otužování nebo celkově budování odolnějšího imunitního systému. Je tomu opravdu tak? V tomto článku se společně podíváme na plusy a mínusy saunování a na rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou. Pokud jste zmatení a v široké nabídce saun se ztrácíte, tyto rady se vám mohou hodit. Co je ale jisté je fakt, že jakýkoliv druh saunování posiluje imunitu, uvolňuje napětí ve svalech a v nervovém systému a hloubkově prohřívá tkáně.

Finská sauna

Finskou saunu určitě všichni dobře známe už několik desítek let. Jedná se o tradiční proces saunování, ve kterém teplota vzduchu šplhá až do 110 °C Celsia. Nahřívací proces trvá několik desítek minut. Žhavá kamna rozehřejí okolní vzduch na vysokou teplotu a ta následně začne ohřívat tělo přes kůži. Návštěvníci finské sauny by měli dbát na dodržení otužovacího procesu, tzn. střídání pobytu v sauně s ledovou lázní a následným odpočinkem. 

V sauně je ideální strávit maximálně 10 minut, poté absolvovat prudké ochlazení ve studené vodě a relaxovat na lehátku. Tento cyklus je možné opakovat několikrát po sobě, ale vždy se řiďte svým vlastním pocitem. Finská sauna je poměrně šokový proces, proto není nejvhodnější pro osoby s vysokým krevním tlakem, v těhotenství nebo po operaci vnitřních orgánů. 

Infrasauna

Funguje zdaleka jiným způsobem a to díky infra červenému záření. Vlnová délka IR záření patří mezi ty kratší, ale přesto dokáže proniknout až několik cm pod kůži. Pro někoho velkou výhodou může být fakt, že infrasauna je digitální kabina různých velikostí s možností elektrické přípojky a se zabudovaným rádiem. Funguje tedy elektronicky zapojením do zásuvky. Následně infrasaunu stačí jednoduchým tlačítkem zapnout a nastavit si požadovanou teplotu. Ideální teplota infrasauny je asi 65 °C. 

Pro lidský organismus je tento proces jemnější a v sauně vydržíte mnohem déle, klidně až 40 minut. Neprobíhá zde už následné otužování, ani opakování cyklů jak tomu je u finské sauny. Ohřev pomocí topných těles směřujících přímo na tělo zajišťuje prohřátí těla hluboko dovnitř. V sauně je taky příjemný vzduch pokojové teploty, ve kterém se dá dobře dýchat. Když si s sebou vezmete do sauny láhev s vodou, zůstane taky poměrně studená. Proces saunování v infrasauně simuluje pobyt na sluníčku s postupným nárůstem teploty. Vstup je proto na přiměřenou dobu povolen i dětem.

Pocení

Saunování se neobejde bez řádného pocení. I to je jeden z bodů, který posiluje imunitní systém. Tělo dává pocením najevo, že vyplavuje škodlivé a odpadní látky z těla ven. Vzniká také proces ochlazování, který reguluje prudké zahřívání. V těle se potom urychlují samoléčebné a detoxikační procesy. No není to úžasné?

Co ideálně dělat po sauně?

Ať už jste po finské sauně nebo infrasauně, vyplatí se relaxovat. Saunování je sice zdravé, ale přece jen se jedná o pozitivní druh stresoru pro náš lidský organismus. Tepová frekvence stoupá a tělo se dostává do stavu připravenosti. Rozšiřování a smršťování cév v našem těle je pro organismus vysilující proces. Díky závěrečné relaxaci tělo zregenerujete a dostanete jej zpět do klidného a uvolněného stavu.

Který typ sauny je lepší?

Z článku se může zdát, že je infrasauna rozhodně lepší. Není tomu ale tak. Výběr sauny závisí na preferencích jednotlivce. Infrasauna může v konečném výsledku vyjít levněji, avšak s velkou skupinou přátel nebo rodiny se do ní těžko vlezete. Ve výběru sauny hraje velkou roli počet lidí a frekvence návštěvnosti, jak často chcete saunu využívat. Každému taky vyhovuje něco jiného a to například proces otužování po vyhřívání nebo vysoká teplota. Pokud stále váháte, doporučujeme si oba typy sauny vyzkoušet na vlastní kůži. Ozdravný proces vzniká v obou dvou případech a to docela podobným způsobem.

Zdroje

https://www.magazeen.cz/jake-jsou-rozdily-mezi-finskou-saunou-a-infrasaunou/